Alternatív megoldásként használjon hőszivattyút a hűtéshez és a fűtéshez!
Bárki, aki alternatívát keres a hő- és hidegtermelésre, a hőszivattyúban megtalálja, amit keres. Sok hőszivattyú úgynevezett „beépített hőcserélővel” van felszerelve, amely nyáron hűti a padlófűtéshez vagy egyéb felületfűtési rendszerekhez használt vizet, télen pedig fűti.
Bővebb tájékoztatást itt kérhet.
HATÉKONY FŰTÉS KÖRNYEZETI ENERGIÁVAL
Ha saját négy falának fűtéséről van szó, sok háztulajdonos nehezen találja meg a megfelelő fűtési technológiát. A bizonytalan fűtési energiaköltségek alternatívája a hőszivattyú. A levegőben, a földben vagy a vízben tárolt hőenergiát használva kellemes meleget biztosít az ön otthonában. A hőszivattyú működését, típusait és a hőszivattyú fűtési költségét az alábbi szöveg ismerteti.
MI AZ A HŐSZIVATTYÚ?
A hőszivattyú olyan fűtőberendezés, amely a környezetben tárolt hőenergiát épületek fűtésére használja fel. A fa-, olaj- vagy gázfűtéssel ellentétben azonban ez nem elégetéssel, hanem bonyolult műszaki folyamatok segítségével működik. Akárcsak a hűtőszekrény esetében (a berendezés belsejében hűt, addig a környezetét fűti) a hőszivattyú működése is azon alapszik, hogy a berendezés a környezeti hőt használja fel a belső tér fűtésére.
MILYEN ENERGIAFORRÁSOKAT HASZNÁL A HŐSZIVATTYÚS FŰTÉSI RENDSZER?
Attól függően, hogy az ön épülete milyen földrajzi adottságú régióban található, a hőszivattyú környezeti energiája különböző forrásokból nyerhető: levegő, talaj vagy a talajvíz. Ezenkívül léteznek speciális rendszerek, például szennyvíz hőszivattyúk, amelyek hőenergiát képesek előállítani a szennyvízből.
A LEVEGŐBŐL SZÁRMAZÓ HŐENERGIA MINT ENERGIAFORRÁS
A levegő az a környezeti energiaforrás, amelyet a hőszivattyúval lehet a legkönnyebben kihasználni. Mert ehhez nem kell más, mint a külső levegő beszívására és kifújására szolgáló készülék.
Ha a levegőről, mint energiaforrásról van szó, figyelembe kell venni, hogy télen – amikor a fűtésre leginkább szükség van – gyakran fagypont alatt van. Ennek eredményeként a hőcserélőket, amelyeken keresztül a hideg külső levegő áramlik, mindig fagymentesen kell tartani.
HOGYAN MŰKÖDIK A HŐSZIVATTYÚ?
Minden típusú hőszivattyúban közösek az alapvető funkciók. A következő alkatrészeket használják: hőcserélő, kompresszor, expanziós szelep. Emellett fontos a hőhasznosító rendszer, azaz a zárt csőhálózat, hogy a hőt az épületben a kívánt helyre irányítsa. A folyamat ciklusokra osztható:
- Az első ciklusban az összesűrített folyadék kitágul és gázzá alakul, a hőcserélőben pedig párolgási folyamat zajlik.
- A második ciklusban a kompresszor összesűríti a gázt, amelynek tovább emelkedik a hőmérséklete.
- A harmadik ciklusban a gáz a kondenzátor segítségével továbbítja a hőt a lakás fűtési rendszerébe, ami ennek következtében ismét cseppfolyósodik. A folyamat közben keletkező kondenzációs hő is bekerül a fűtési rendszerbe.
- A negyedik ciklusban a folyékony hűtőközeg visszakerül a rendszerbe és a folyamat az első ciklussal újraindul.
MIKOR MŰKÖDIK A LEGHATÉKONYABBAN A HŐSZIVATTYÚ?
Amit tudnia kell, az az, hogy a hőszivattyú hatékonysága annál alacsonyabb, minél alacsonyabb a hőmérsékletemelkedés a többnyire elektromosan hajtott kompresszoron (általában scroll kompresszoron ). A hőszivattyú főleg akkor gazdaságos, amikor a környezetből származó hőenergia magas hőmérsékleten nyerhető, és a fűtési rendszer hőmérséklete alacsony.
A HŐSZIVATTYÚ ÜZEMELTETÉSÉNEK KÖLTSÉGE
Mivel a legtöbb hőszivattyú elektromosan működik, villamosenergia-költséggel kell számolni. Az üzemeltetési költségek mértéke függ a kiválasztott környezeti energiaforrástól, az épület energetikai állapotától és a helyiségekbe történő hőátadás módjától. Ezért az üzemeltetési költség csak épületenként egyedileg határozható meg.
A HŐSZIVATTYÚK KIEGÉSZÍTÉSE ÉS KOMBINÁLÁSA MÁS RENDSZEREKKEL
A hőszivattyúk különböző fűtési rendszerekkel kombinálhatók. Például egy új épületben tervezhet gázfűtési rendszert a hőszivattyú mellé. Csúcsteljesítményű kazánként szolgál, ha télen nagyon lehűl kint a levegő vagy ha néhány napon át az átlagosnál több hőre van szükség a házban. Lehetőség van a meglévő gázfűtési rendszer kiegészítésére is új hőszivattyúval. Ez lehetővé teszi, hogy otthonát állami támogatások segítségével korszerűsítse.
A hőszivattyúk a megújuló energián alapuló hőtermelőkkel, például pelletfűtéssel vagy napkollektoros rendszerekkel is kombinálhatók. Utóbbival lehetősége van a hőszivattyút napkollektoros rendszerrel vagy fotovoltaikus rendszerrel kiegészíteni. Mindkét esetben más környezeti energiát – napsugárzást – használ és tovább csökkenti a CO₂-kibocsátást rendszere működése során.
A HŐSZIVATTYÚ ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI
Az alábbi táblázat összefoglalja az összes előnyt és hátrányt.
ELŐNYÖK |
HÁTRÁNYOK |
Alacsony fűtési költségek |
Viszonylag magas beszerzési költségek |
Függetlenség a fosszilis tüzelőanyagok áringadozásaitól |
Az engedélyek miatti magasabb kiadások |
Finanszírozás állami támogatással lehetséges |
Hibás tervezés esetén magas áramköltség |
Alacsony karbantartási igényű működés |
Több zaj kedvezőtlen kültéri telepítés esetén |
A fosszilis erőforrások megőrzése |
- |
CO₂-mentes működés |
- |
A hőszivattyúk hatékony fűtőberendezések, amelyek fenntartható energiával látják el a modern épületeket, enyhítik a klímaterhelést és támogatják az energiaátállást. A magas fűtési költségek elkerülése érdekében azonban a hangsúly az átfogó és jól megtervezett rendszeren van. Azt viszont tudni kell, hogy nem minden ház alkalmas hőszivattyús fűtési megoldásra.
Hőszivattyú-szerelés Miskolcon, olcsón, garanciával:
a gyors és megbízható szerelési munkálatokért Miskolc és környékén ill. egész Borsod megyében hívja csapatunkat a Klíma Doktor telefonszámán: +36 (20) 975-8024